Wady i zalety lean management

Lean management to jedna z koncepcji zarządzania firmą. Zwana także lean manufacturing lub lean sigma, dosłownie oznacza „szczupłe zarządzanie”. Znaczy to tyle, że przedsiębiorstwo dostarcza klientowi produktów o wymaganej wartości, ale po jak najniższych kosztach. Wykorzystuje się również do tego celu jak najmniejszą ilość zasobów. Prekursorem tej koncepcji jest jedna z japońskich firm zajmująca się produkcją samochodów.

Jej podstawowe założenie to eliminowanie tego rodzaju czynności, jakie nie dodają produktowi wartości lub też usłudze a bywają wykonywane podczas ich wytwarzania. Są uważane za zbędne, więc nie bierze się ich pod uwagę. W ten sposób prowadzi się tak zwaną odchudzoną z niepotrzebnych czynności produkcję. Jednak nie było by to możliwe bez użycia konkretnych narzędzi, jakimi dysponuje lean management. Zalicza się do nich VSM, 5S, TPM, SMED. Wszystkie pomagają w realizacji tej koncepcji i powinny być stosowane, jako kompleksowy system. W ten oto sposób koncepcja ta przynosi konkretne korzyści firmie.

Jej największymi zaletami są zwiększenie zdolności konkurencyjnej przedsiębiorstwa, co jest możliwe poprzez zmniejszenie kosztów i jak twierdzą niektórzy ograniczenie niepotrzebnej rozrzutności. Tym samym można, mimo wszystko uzyskać wyższą, jakość oferowanych produktów. Zwiększa się też wydajność pracy a czas decyzyjny jest krótszy, ponieważ pominięto pewne etapy, w rozumieniu lean management zbędne i zbyt kosztowne. Zaoszczędzone w ten sposób środki można wykorzystać na zaspokajanie konkretnych potrzeb i wymagań klientów.

Niestety koncepcja ta ma również ciemne strony. Należą do nich zagrożenie płynności i spadek jakości usług, poprzez wdrożenie uproszczonych procedur. Jej negatywne skutki mogą także odczuwać pracownicy. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszenie motywacji, zapotrzebowanie w kwestii fachowego pracownika i jednocześnie mniejsze przywiązywanie wagi do kadry mniej wykwalifikowanej. Jednak przy odpowiednim gospodarowaniu lean management może dać upragnione rezultaty, podobnie jak założenie spółki w raju podatkowym. Jeśli jest taka możliwość, trzeba korzystać ze wszystkich sposobów na minimalizację kosztów.