Założenie i prowadzenie spółki w raju podatkowym
Założenie firmy w raju podatkowym to częsta i jak najbardziej legalna praktyka. Jest to nic innego jak przeniesienie części działalności do innego kraju. Działanie takie daje wiele korzyści, zwłaszcza ze względu na zmniejszenie zobowiązań podatkowych wynikających z prowadzenia działalności na terenie danego państwa. Ów raj podatkowy to właśnie kraj, gdzie obowiązują inne stawki podatkowe. Nie zawsze jednak chodzi tylko o niższy podatek. Założenie spółki właśnie tam daje też inne korzyści. Kraje zwane rajami podatkowymi nie współpracują z Organizacją Współpracy i Rozwoju, a co za tym idzie nie następuje wymiana informacji podatkowych o podmiotach zarejestrowanych na ich terytorium.
Dla spółki funkcjonującej w ten sposób jest to gwarancja poufności i zachowania tajemnicy tak handlowej jak i bankowej. Zwykle określenie raj czy oaza podatkowa kojarzone są z czymś nielegalnym. Głównym założeniem w tym wypadku jest przyciągnięcie inwestorów do państw słabo rozwijających się pod względem ekonomicznym. Dodatkiem są wynikające z tego korzyści dla przedsiębiorców, jacy mogą uniknąć wysokich podatków we własnym kraju. Do rajów podatkowych zalicza się wiele państw, między innymi Cypr i Luksemburg, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
System podatkowy tych krajów jest bardziej korzystny niż innych państw w tym także Polski. Toteż przeniesienie działalności właśnie tam przynosi konkretne profity. Dokładnie przeniesieniu ulega centrum zarządzania do spółki zagranicznej. Zatem tylko część działalności zostaje przeniesiona. Kraje te zapewniają korzystne stawki podatkowe. Takie działanie nie może być w żaden sposób napiętnowane prawnie, bowiem istnieje swoboda pozwalająca każdemu przedsiębiorcy założyć firmę w dowolnie wybranym kraju jak też przenieść ją z miejsca gdzie została otwarta.
To jest także element strategii rozwoju firmy, pozwalającej zmniejszyć koszty a zwiększyć zyski. Przykładowo na Cyprze można założyć takie podmioty jak spółki prywatne z ograniczoną odpowiedzialnością, tak zwane- zwolnione oraz publiczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.